2018 Junior Regional Championships All-Tournament Teams & MVP’s

2018 All-Tournament Teams & MVP's

Congratulations to all our honorees!

Pictures of Regional Champions, Runner-Ups, MVPs, and All-Tournament Teams (if received from TD) are posted in an album on the Carolina Region Facebook page.  Be sure to "LIKE" us on Facebook so you can keep up with all our updates!

18’s:

All-Tournament Team:

  • MVP – Anna Grace Holdford (S, #5) – CFV 18 Teal
  • Georgia Davis (MH, #4) - CFV 18 Teal
  • Julia Rhyne (OH, #8) - CFV 18 Teal
  • Bethany Henry (MH, #17) - CFV 18 Teal
  • Gracie Ducharme (S, #13) - Jammers 18-SG
  • Shanna Scott (Lib, #1) - Jammers 18-SG
  • Arlanda Faulkner (OH, #2) – Shockwave 18 Elite
  • Grace Tulevech (OH, #13) – ECJVC 18 Black

17’s:

All-Tournament Team:

  • MVP – Ashley Johnson (#8) – HRVC United
  • Keah Green (#1) – HRVC United
  • Baleigh Hill (#3) – HRVC United
  • Katie Blackwell (#5) – HRVC United
  • Abby Vacha (OH, #14) – Brick City 17’s Ignite
  • Corrine Weaver (OH, #3) - Brick City 17’s Ignite
  • Kaitlyn Brannin (Lib, #2) – CFV 17 Teal
  • Lauren Adams (MH, #5) – Lightning 17-1

16’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -Taylor Melvin (Lib, #10) – Lightning 16 National
  • Sydney Bresee (MH, #11) - Lightning 16 National
  • Kaiah Parker (OH, #5) - Lightning 16 National
  • Jacqueline Woosley (S, #8) - Lightning 16 National
  • Gabby Meltzer (Lib, #14) - Academy 16 Crystal
  • Grace Hegland (MH, #17) - Academy 16 Crystal
  • Kaitlyn Hamilton (OH, #5) – CFV 16 Teal
  • Mary-Grace Shaw (Lib, #5) – CJV 16 Lewis

15’s:

All-Tournament Team:

  • MVP – Waverly Smith (S, #18) – CHAVC 15 Black
  • Evie Newall (OH, #9) - CHAVC 15 Black
  • Keri Smith (MH, #13) - CHAVC 15 Black
  • Camryn Hunter (OH, #17) - CHAVC 15 Black
  • Ashton Evans (DS, #88) – Jammers 15-SG
  • Safah Shehzad (MH, #22) - Jammers 15-SG
  • Maddie Simpson (OH, #18) – CFV 15 Black
  • Karli Gray (MH, #15) – I.C. Stars 15 Joel

14’s:

All-Tournament Team:

  • MVP – Brelyn Sturgill (S, #4) – Club Synergy 14 National
  • Sadie Sharpe (OH, #1) - Club Synergy 14 National
  • Caroline Farthing (OH, #5) - Club Synergy 14 National
  • Brooke Scheffler (MH, #6) - Club Synergy 14 National
  • Sophia Deese (Lib, #1) – CSVC 14 Fury
  • Martina Foster (OH, #10) - CSVC 14 Fury
  • Lottie Scully (S, #2) – Jammers 14-Red
  • Ava Toppin (MH, #20) – CFV 14 Teal

13’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -Riley Cutler (OH, #7) - ECJVC 13 Black
  • Forbes Hall (Lib, #6) - ECJVC 13 Black
  • Mackenzie Davis (RS, #3) - ECJVC 13 Black
  • Kylah Silver (OH, #18) - ECJVC 13 Black
  • Faith Spencer (MH, #24) - Academy 13 Crystal
  • Sydney Karjala (S, #22) - Academy 13 Crystal
  • Julie Altieri (S, #5) – CHAVC 13 Black
  • Peyton Carver (S, #11) – ARVC 13 Orange

12’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -Danielle Li (MH, #21) - Academy 12 Diamond
  • Pranavi Bollineni (S, #16) - Academy 12 Diamond
  • Sydney Mitchall (Lib, #4) - Academy 12 Diamond
  • Y-Nhu Do (OH, #18) - Academy 12 Diamond
  • Julianna Horta (S, #25) – Triangle 12 Blue
  • Caroline Raymer (OH, #2) - Triangle 12 Blue
  • Megyn Gaither (S, #9) – I.C. Stars 12 Ellyn
  • Hailey Amber (MH, #19) - TRVC 12

 

18 East - Division 1:

MVP:

  • Cassidie Edwards (Lib, #5) – HAVC - Ragerz

18 East - Division 2:

MVP:

  •             Kayla Allen (OH, #17) - Raleigh 18J

18 East - Division 3:

MVP:

  • Madyson Tippett (S, #10) – PGVC 18 Patriots

17 East - Division 1:

MVP:

  • Ashley Tutt (Lib, #1) – KAT 17 Black

17 East - Division 2:

MVP:

  • Mattie Burris (MH, #7) – Stanly Extreme 17

17 East - Division 3:

MVP:

  • Lauren Pate (MH, #10) – Wilson Elite 17

17 West - Division 1:

MVP:

  • Adrienne Harris (OH, #10) – Rampage 17

16 East - Division 1:

MVP:

  • Izzy Cox (S, #10) – Triangle 16 Silver

16 East - Division 2:

MVP:

  • Ella Rogers (OH, #10) – NC Coastal 16 Black

16 East - Division 3:

MVP:

  • Antania Powell (#11) - Lightning 16 Dworkin

16 East - Division 4:

MVP:

  • Diana Potter (OH, #6) – GVC – Louisburg Elite

16 East - Division 5:

MVP:

  • Sarah Smith (MH, #6) – Wilson Elite 16

16 East - Division 6:

MVP:

  • Selena Smith (#17) – LAVA 16 Morgan

16 East - Division 7:

MVP:

  • Emma Reilly (S, #18) – Lightning 16 Bleakley

16 West - Division 1:

MVP:

  • Reilly Donoghue (#8) – CJV 16 Jana

15 East - Division 1:

MVP:

  • Martin-Maine Wrangell (#13) – CFV 15 Teal

15 East - Division 2:

MVP:

  •  Reena Parris (OH, #7) – ECJVC 15 White

15 East - Division 3:

MVP:

  • Holly Cannon (S, #14) – Southern Pitt Blue 15

15 East - Division 4:

MVP:

  • Olivia-Grace Coffey (RS, #7) – ECJVC 15 Gold

15 East - Division 5:

MVP:

  • Malorie Woodard (S, #11) – TRVC 15 Silver

15 East - Division 6:

MVP:

  • Corrina Henderson (DS, #13) – Beach South 15 Black

15 East - Division 7:

MVP:

  • Sara Johnson (MH, #2) – TCV Fury 15

15 West - Division 1:

MVP:

  • Courtney Storm (S, #7) – PAVC – NC 15 Black

15 West - Division 2:

MVP:

  •  Adolyn Rankin (S, #2) – East Denver 15 - Fury

15 West - Division 3:

MVP:

  • Camryn Martin (OH, #11) – CJV 15 Olivia

14 East - Division 1:

MVP:

  •  Jordan Shrock (OH, #12) - ECJVC 14 Purple

14 East - Division 2:

MVP:

  • Sarah Harrison (MH, #17) – LAVA 14 Sheila

14 East - Division 3:

MVP:

  •  Ava Johnson (MH, #8) – Beach South 14 Black

14 East - Division 4:

MVP:

  • DeNyla Harlan (OH, #10) - Premier 14 Silver

14 East - Division 5:

MVP:

  • Madison Daniels (MH, #15) – TRVC 14 Black

14 East - Division 6:

MVP:

  • Maycee Williams (S, #12) – Stanly Extreme 14-2

14 East - Division 7:

MVP:

  • Mya Cunningham (#10) – Caswell Eclipse

14 East - Division 8:

MVP:

  • Dacia Lowery (MH, #33) – TCV Surge 14

14 East - Division 9:

MVP:

  • Acee Campbell (OH, #14) – LAVA 14 Heather

14 West - Division 1:

MVP:

  • Bella Thompson (S, #20) – PAVC – NC 14 Emerald

14 West - Division 2:

MVP:

  • MacKenzie Welch (OH, #7) – Granite City 14’s

14 West - Division 3:

MVP:

  • Emma Skibbie (OH, #9) – CJV 14 Alex

14 West - Division 4:

MVP:

  • Alayna McLaughlin (S, #4)  – Alexander Aces 14’s

13 East - Division 1:

MVP:

  • Rebekah Speier (S, #10) – Academy 13 Jade

13 East - Division 2:

MVP:

  • Danielle Koehler (OH, #36) – Apex Stars 13 White

13 East - Division 3:

MVP:

  • Caleigh Millikin (S, #4) – NC Elite 13 Black

13 East - Division 4:

MVP:

  • Jiani Tang (Lib, #16) – CHAVC 13 Gold

13 East - Division 5:

MVP:

  • Ammie Zaragoza (Lib, #7) – CFV 13 Black

13 East - Division 6:

MVP:

  • Jenesis Mitchell (OH, #6) – Shockwave 13 Elite

13 West - Division 1:

MVP:

  • Riley Hill (Lib, #48) – HRVC Hurricanes

13 West - Division 2:

MVP:

  • Bella Noble (OH/S, #12) – Sports Academy Cyclone

12 East - Division 1:

MVP:

  • Ashlyn Philpot (MH, #16) - ECJVC 12 Black

12 East - Division 2:

MVP:

  • Maggie Thielen (#3) – CSF 12 Teal

12 East - Division 3:

MVP:

  • Bethany Solomon (OH, #7) – Caswell Chaos

12 West - Division 1:

MVP:

  • Maylee Blevins (#14) – Ashe Alliance 14 Blue

12 West - Division 2:

MVP:

  • Hayley Prater (S, #11) – HRVC Fusion