2009 Junior Regional Championships

I.C. Stars 12 - 12 Platimnum Champion

Triangle 12 Black - 12 Platinum Runner-Up

Julia Scoles - Sports Academy Wind Storm 12 Platinum All-Tournament Team

Kaitlyn Smith - CCVC Cougars - 12 Platinum All-Tournament Team

Bailey Cloninger - I.C. Stars 12; Regan Redmond - I.C. Stars 12; Payton York - I.C. Stars 12; Taylor Wood - I.C. Stars 12; Genna Simpkins - Triangle 12 Black; Sydney Holland - Triangle 12 Black - 12 Platinum All-Tournament Team

Bailey Cloninger - I.C. Stars 12 - 12 Platinum Regionals MVP

Triangle 13 Black - 13 Platinum Champion

NC Dominators 13’s - 13 Platinum Runner-Up

Kelsey Gabel (MH) - Triangle 13 Black; Erin Quinn (S) - Triangle 13 Black; Claudia Schweighardt (OH)- Triangle 13 Black; Joanna Powers (MH) - Triangle 13 Black; Kiyanna Kearney (MH) - NC Dominators 13’s; Jesse Edwards (S) - NC Dominators 13’s; MacKenzie Reaves (S) - Triangle 13 Blue; Natalie Kerley (S) - I.C. Stars 13 - 13 Platinum All-Tournament Team

Kelsey Gabel (MH) - Triangle 13 Black - 13 Platinum Regionals MVP

Cape Fear Typhoons - 13 Silver Champion

DCVA Blazin’ Aces - 13 Silver Runner-Up

Brianna Frizzell (S) - DCVA Blazin’ Aces; Alyssa Zupan (MH) - Cape Fear Typhoons; Cassidy Miller (S) - Cape Fear Typhoons; Kassie McRostie (OH) - Cape Fear Typhoons; Audrey Hunt (MH) - DCVA Blazin’ Aces; Spencer Harper (OH) - DCVA Blazin’ Aces; Madison Santa (OH) - FC Firecrackers 13 - 13 Silver All-Tournament Team

Brianna Frizzell (S) - DCVA Blazin’ Aces - 13 Silver MVP

TCV Lightning - 14 Copper Champion

FAVA Lightning - 14 Copper Runner-Up

Caitlyn Kerr (MH) - TCV Lightning - 14 Copper Regionals MVP

Caitlyn Kerr (MH) - TCV Lightning; Morgan Cox (MH) - TCV Lightning; Christina Brown (S) - TCV Lightning; Hannah Neale (OH) - TCV Lightning Ashley Piers (S) - FAVA Lightning; Taylar Stafford (MH) - FAVA Lightning - 14 Copper All-Tournament Team

Chelsea Hall (S) - TCV Pirates - 14 Copper All-Tournament Team

Sheridan Lea (MH) - Carolina Storm 14-2 - 14 Copper All-Tournament Team

Ada Taylor (MH) - CCVC Blackout - 15 Platinum All-Tournament Team

Denae Kohler (MH) - Pannix 15; MacKenzie Huffman (Lib) - Carolina Storm 15-1; Katie Sevin (S) - Carolina Storm 15-1; Katelyn Cline (MH) - Carolina Storm 15-1; Morgan Tucker - Pannix 15; Courtney Sola - Pannix 15 - 15 Silver All-Tournament Team

Denae Kohler (MH) - Pannix 15 - 15 Silver Regionals MVP

Carolina Storm 15-1 - 15 Silver Champion

Pannix 15 - 15 Silver Runner-Up

TCV Wreckerz - 15 Bronze Champion

Regina Ritter (OH) - TCV Wreckerz; Olivia Millikin (MH) - TCV Wreckerz; Olivia Poole (Lib) - TCV Wreckerz - 15 Bronze All-Tournament Team

Triangle 16 Black - 16 Platinum Champion

NC Elite 16-1 - 16 Platinum Runnerup

Madi Bugg (S) - Triangle 16 Black; Ashleigh Crutcher (M) - Triangle 16 Black; Lorin Thomas (OH) - Triangle 16 Black; Alston Kearns (Lib) - Triangle 16 Black; Mallorie Cubillos (Lib) - NC Elite 16-1; Claire Radford (OH) - NC Elite 16-1; Sarah Frey (S) - Triangle 16 White - 16 Platinum All-Tournament Team

Madi Bugg (S) - Triangle 16 Black - 16 Platinum Regionals MVP

DOVE 16 White - 16 Silver Champion

Buffalo Creek 16’s - 16 Silver Runner-Up

Amanda Thompson (S) - DOVE 16 White; Leah Matthews (OH) - DOVE 16 White; Breana Lea (OH) - DOVE 16 White; Lillian Lovingood (MH) - DOVE 16 White; Emily Gates (Lib) - Buffalo Creek 16’s; Morgan Robinson (MH) - Buffalo Creek 16’s - 16 Silver All-Tournament Team

Brittani Stewart (MH) - Davie Dazzle 16; Haleigh McFarland (MH) - CHAVC Kaepa Red Hots - 16 Silver All-Tournament Team

Amanda Thompson (S) - DOVE 16 White - 16 Silver Regionals MVP

Roxboro Rage - 16 Bronze Champion

OSIMA Heat 16 - 16 Copper Runner-Up

Lindsey Yount (OH) - Sports Academy Smoke Storm - 16 Copper All-Tournament Team

UVC Titans - 16 Copper Champion

Morgan Grouge (RS) - UVC Titans; Molly Boyce (Lib) - UVC Titans; Emily Springer (S) - UVC Titans; Ali Reading (OH) - UVC Titans; Jordan Blanchard (RS) - OSIMA Heat 16; Ashton Allen (S) - OSIMA Heat 16 - 16 Copper All-Tournament Team

Morgan Grouge (RS) - UVC Titans - 16 Copper Regionals MVP

Jammers 17s Blue - 17 Silver Champion

Brick City N’ferno - 17 Silver Runner-Up

Margo Weast (S) - Jammers 17 Blue; Siarra Cates (Lib) - Jammers 17 Blue; Teyonna Gore (DS) - Jammers 17 Blue; Ryanne Greer (OH) - Jammers 17 Blue; Addysen George (MH) - Brick City N’ferno; Ebonee Brown (Lib) - Brick City N’ferno; Molly Southard (S) - Set Point 17 Black - 17 Silver All-Tournament Team

Heather Erickson (OH) - FAVA Storm - 17 Silver All-Tournament Team

Margo Weast (S) - Jammers 17 Blue - 17 Silver Regionals MVP

OSIMA HEAT 17-Central - 17 Copper Champion

Piedmont South Wildcats 17 - 17 Copper Runner-Up

Jessica Moore - OSIMA HEAT 17-Central; Chelsey Frey - OSIMA HEAT 17-Central; Loriel Oakley - OSIMA HEAT 17-Central; Britney Lockwood - OSIMA HEAT 17-Central; Christilia Perry - Piedmont South Wildcats 17; Emily Jeske - Piedmont South Wildcats 17; Kimberly McMillian - Brick City Flamez - 17 Copper All-Tournament Team

Jessica Moore - OSIMA HEAT 17-Central - 17 Copper Regionals MVP

NC Elite 18-1 - 18 Platinum Champion

I.C. Stars 18 - 18 Platinum Runner-Up

Lauren Willis (OH) - NC Elite 18-1; Ashley Farwell (S) - NC Elite 18-1; Lindsay Wise (MH) - NC Elite 18-1; Cori Spade (OH) - NC Elite 18-1; Katherine Tatum (OH) - NC Elite 18-1; Molly Rhyne (OH) - I.C. Stars 18; Katelin Wensley (OH) - I.C. Stars 18; Lauren Schilke (OH) - Jammers 18 Black - 18 Platinum All-Tournament Team

Lauren Willis (OH) - NC Elite 18-1 - 18 Platinum Regionals MVP

Club Red - 18 Red - 18 Gold Champion

Carolina Storm 18-1 - 18 Gold Runner-Up

Alex Mensing (S) - Club Red - 18 Red; Meredith Watkins - Club Red - 18 Red; Melissa Kent - Club Red - 18 Red; Christine Nacewicz - Club Red - 18 Red; Haley Hubbard - Carolina Storm 18-1; Michelle Procanyn - Carolina Storm 18-1; Taylor Clendenin - Sports Academy Ice Storm - 18 Gold All-Tournament Team

Alex Mensing (S) - Club Red - 18 Red - 18 Gold Regionals MVP

FAVA Hurricanes - 18 Silver Champion

WNC 18’s Flames - 18 Silver Runner-Up

Eleni Bates - FAVA Hurricanes; Meghan Gordy - FAVA Hurricanes; Sloan Shank - FAVA Hurricanes; Claire Puryear - FAVA Hurricanes; Erin McKee - WNC 18 Flames; Ashleigh Buorkan - WNC 18 Flames - 18 Silver All-Tournament Team

Eleni Bates - FAVA Hurricanes - 18 Silver Regionals MVP

WAVE 18 - 18 Bronze Champion

GVBC 18 - 18 Bronze Runner-Up

Brooke Norris - WAVE 18; Taylor Johnson - WAVE 18; Bridsette Briggs - WAVE 18; Kristin Smith - WAVE 18; Ashley Almond - GVBC 18; Cara Wimberley - GVBC 18; Jodi Crocker - Buffalo Creek 18’s; Jessica King - Champion 18 - 18 Bronze All-Tournament Team

Brooke Norris - WAVE 18 - 18 Bronze Regionals MVP